Začalo sa to mravcami a skončilo sa vysokou koncentráciou formaldehydu v detskej izbe

Pani Marie a jej manžel Ladislav kúpili v pokojnej časti Prahy okál pochádzajúci zo 70. rokov minulého storočia. "Po čase sme začali mať problémy s mravcami, tak sme oslovili odborníka, s ktorým sme riešili, ako sa ich zbaviť. Náhodou prišla reč aj na problematiku formaldehydu. Začala som sa o to zaujímať podrobnejšie a chcela som zistiť, akú koncentráciu tejto látky máme u nás v byte, najmä však v izbe našich detí," hovorí Marie. Vďaka odborníkovi na mravce získali kontakt na oddelenie hygieny ovzdušia a odpadov Štátneho zdravotného ústavu, ktorý na prianie majiteľov realizuje v bytoch a domoch požadované meranie. "So zatajeným dychom som čakala na výsledky po prvej vlne merania, ktoré k nám prišla urobiť pani Ing. Mikešová. Žiaľ, výsledok nás nepotešil. V detskej izbe bola koncentrácia formaldehydu viac ako 100 µg/m³," uvádza Marie. Vyhláška, ktorá túto problematiku upravuje, stanovuje limitnú hodinovú koncentráciu pre určité priestory na 60 µg/m³.

reference_1

"Dosť nás vyľakalo zistenie, že naše deti sú vo svojej izbe v možnom ohrození a začali sme premýšľať, ako koncentráciu znížiť. Skutočne nás vydesilo, že práve detská izba dopadla pri meraní najhoršie. Zároveň to však bola dostatočne silná motivácia, aby sme začali hľadať riešenie," komentuje situáciu Ladislav. "Pôvodne sme si mysleli, že jediná možná cesta je prestavba. Po nejakom čase nás však oslovila spoločnosť Rigips s tým, že by u nás chcela uskutočniť meranie s novou sadrokartónovou doskou, ktorá dokáže odbúravať formaldehyd," hovorí Marie. Táto možnosť mladých manželov zaujala a súhlasili s meraním, ktoré opäť realizovali pracovníci Štátneho zdravotného ústavu. Uskutočnilo sa v priebehu niekoľkých dní v dvoch miestnostiach. Jednou z nich bola inkriminovaná detská izba, druhou obývačka. Prvá časť merania prebehla bez akýchkoľvek úprav. Výsledky sa následne porovnávali s druhou vlnou, pri ktorej spoločnosť Rigips nainštalovala do detskej izby sadrokartónovú dosku Activ'Air®, ktorej úlohou bolo znížiť koncentráciu formaldehydu.

reference_2

Každé meranie trvalo 3 hodiny. Prístroj nainštalovaný približne uprostred miestnosti odoberal v pravidelných časových intervaloch vzorky vzduchu, ktoré pracovníci ústavu následne spracovali v laboratóriách. "Výsledok nás skutočne veľmi milo prekvapil. Dosky boli schopné pohltiť približne 40 % formaldehydu, s ktorým sme si nevedeli poradiť," komentuje výsledky merania pani Marie. "Toto riešenie je skutočne veľmi zaujímavé, pretože chceme, aby naše deti žili v zdravom prostredí," uzatvára pani Marie.

reference_3

Vypočítajte si, koľko stojí
sadrokartónový podhľad
v izbe

Zadajte šírku a dĺžku miestnosti,
v ktorej chcete nainštalovať sadrokartónový podhľad:

Window size: 1680 x 1010
Viewport size: 1680 x 882